Hoppa till innehållet

En svensk livsstilsblogg sedan 2014

Missjennie Stockholm · Livsstil · Stil

Se in en människas garderob och du ser om dom är organiserade

Missjennie 1 min läsning
Dela artikeln
Se in en människas garderob och du ser om dom är organiserade

Det slog mig nu, men kika in i någons organiserade garderob för se om dom är en organiserad person. Varför har jag aldrig tänkt på detta uttryck innan? Visst jag kom på det helt själv nu haha.

Vilket fall detta är nog något jag tror stämmer, ganska så väl på många saker. För när jag tänker efter dom, som jag har sett har saker som väller över, ingen ordning på saker och ting. Tänk vad jobbigt för dom, precis varje gång dom ska hitta något behöver dom leta efter det, lägga undran för hitta i högarna, eller ens försöka få en uppsikt på vad dom äger och vad dom behöver. Personligen blir jag helt totalt stressad av att ha stökigt och inte veta vad jag har i inventarier i mitt hem.

Följ Gabe om du vill lära dig mer om minimalist och tidseffektivitet

Ni som följer mig vet att jag är allt för optimera livet, ordning och reda och allt prydligt. Jag har egentligen varit så hela mitt liv och ja det har krävts en del eftersom jag är en person som stökar än del.

Försöker få mer gjort

Under det senaste två åren har jag gjort mitt yttersta för försöka få mer gjort och sluta slösa dötid på saker. Precis här nyligen slog det mig att mitt ”små-handlade” i matbutik tog 40 minuter av tid jag kan göra viktigare saker. Lite som att jag bara har svarta träningskläder och att alla ser inprincip lika dana ut och jag har flera klädesplagg som ser likadana ut som jag kan använda och kan tvätta på samma sätt. Eller när jag går och handlar och jag gärna köper saker i bulk, tex köper stumpor och sen längre fram kan byta ut alla samtidigt mot nya.

Bra tips

Träna på varmare breddgrader

Vilket svettig pass vi avverkade idag på gymmet, 30 minuter av spinning! Inte att leka med. Vad enormt mycket roligare det är att träna tillsammans med en vän, det är trots allt en hel del dötid emellan åt där man stå och ”vila” mellan setten och prata loss. Det får mig tänka tillbaka när jag och Linnéa var på Gran Canaria och hade det bra. Läste precis på Zaras blogg om att träna i solen. Hur underbart är inte det? Faktum är att jag även satt och Googlade hur man får dra av friskvård. Är du med i ett företag kan dom gott väl bjuda på en resa där ni kan kombinera med fortbildning och friskvård. Eller att man slår slag i saken och åker på en träningsresa med en vän eller två. Det är egentligen något man nästan kan gå plus att göra, visst man kanske går ner något kilo eller så och kommer hem helt mjuk i kroppen efter all massage man fått. Men är man på en spa-anläggning hinner man ju inte råka slinka in i olika butiker och slösa sina pengar där. Istället kan du få mer tid över att rannsaka dig själv och bli en mer effektiv bättre människa när du kommer hem.Nej det här står väldigt högt upp på min to-do-list att jag får göra. Vet inte om ni varit på Gran Canaria? men det är riktigt bra shopping i deras huvudstad. Att överdrivet turista har inte riktigt varit min grej, fina restauranger, spa, shopping och se fina byggnader medan det är min melodi.

Bra tips

Så kan du få semesterkassan räcka längre

– Sommar är den tid som kostar mest, vi är lediga och vill hitta på roliga aktiviteter hela tiden och samtidigt så fördubblas priserna på SJ.se tågen och andra priser går upp. Är det något jag märkt kostar mycket så är det all man man äter ute! Ni vet när man ska till stranden och köper med sig en halvtaskig sallad som kostar runt hundringen. Det är något som är helt onödigt att spendera på och man får bra mycket mer kvalité om man tillverkar sin egna fräscha sallad, med lite potatis i för kolhydrater och färska grönsaker. Mums! På sommaren älskar jag att grilla med och kött går ofta på kampanj i dom olika reklambladen och här kan du hitta aktuella erbjudanden online hos dinareklambland.se och spara på träden. Så smidigt! Faktum är att jag nyligen handlade på JYSK som har värsta rean just nu på täcken mm. Så för halva priset fick jag helt nya täcken och handdukar, helt perfekt. Nu råder det extremt bra rea på utemöbler med. Se även biltema annonser, männens favorit. Det gäller handla saker som inte är på säsong för spara in pengar och ha utrymme för förvaring. Såg en video om multimiljonär igår, dom tycker om att spendera pengar på roliga saker men som betala 300 dollar mer för flygbiljett kan dom helst slippa för att det ser dom ingen vits slösa på tråkiga saker. Jag borde verkligen handla hem nya utemöbler nu som jag bloggar om detta! Jag hörde förresten att posten börjar delas ut mer sällan på vissa ställen i Sverige. Det är på tiden. Jag undviker att ta emot blev reklam osv så gott det går för spara på miljön!

Bra tips

Lev i ett Tiny house med ett Attefalshus

Ett Attefallshus är en husmodell som inte behöver bygglov och är väldigt mångsidiga små hus. Några dagar sedan satt jag som i vanlig ordning och surfade på Youtube och ibland visar dom videos av allt möjligt åt en. Av en slump kom jag in på en sektion som heter ”Tinyhouse”, har ni hört om det? Detta är utbrett uttryck och det är finns över hela världen. Det innebär att människor säljer av sina boenden och väljer att bo i ett litet hus som oftast är på hjul, man skulle kunna säga att det är som en mer hemmabygge av ett Attefallshus. Det slutade upp att jag kollade ett par videos och det slog mig hur mycket som ryms i dessa små hus. Attefalls är en svensk uppfinning som har byggts sedan 2014. Det är helt enkelt en byggnad på upp till 25 kvadratmeter som får sättas upp på den egna tomten utan bygglov. Vissa människor väljer att anlitar firmor för att få sina tiny hus och få dom så bra anpassade som möjligt men jag hade valt att bygga ett attefallshus. Reglerna är ganska så enkla för få bygga ett hus (ställa dit ett färdigbyggt hus), du behöver ha ett större hus redan på tomten och det kräver normalt inget bygglov, men en bygganmälan till kommunen. Dom får vara upp till 25 kvm men i våras gick ny regel in på 30 kvm är ok. Det är verkligen super att slå upp ett litet hus på tomten där kan göra till ett ungdomshus, i vårt hus hade vi ett tv-rum för oss barn. Det hade helt klart varit bättre att ha ett helt hus för det. Jag hade älskat det! Dom är inte heller särskilt dyra heller!