Så sparar jag tusenlappar genom att byta till ”dupes” och billigare alternativ
Jag har fått en helt ny besatthet: att hitta ”dupes” (billigare kopior) och utmana mina egna köpvanor. Det började med att jag insåg hur mycket pengar jag lade på dyra skönhetsprodukter och märkesprylar till hemmet helt i onödan. Nu har jag börjat byta ut produkt efter produkt – och herregud vilken skillnad det gör på kontot.
Det är lätt att tänka att några tjugolappar hit eller dit inte spelar någon roll, men sanningen är att många bäckar små blir enorma summor i slutändan. Här är några av mina bästa (och billigaste) byten på sistone!
Från lyxtorrschampo till budgetkap
Mitt absolut bästa skönhetsbyte handlar om torrschampo. Jag har länge kört med ett märke från Lernberger Stafsing som kostar hela 369 kronor. Eftersom jag använder det flitigt har jag behövt köpa en ny flaska nästan varje månad. Det blir nästan 4 500 kronor om året – bara på torrschampo! SJUKT!
Nu har jag bytt ut det mot en dupe från By Veira som bara kostar 43 kronor. Den fungerar hur bra som helst! Bara genom det bytet sparar jag över 300 kronor i månaden.

Småsakerna i hemmet som äter upp pengarna
Jag stannade inte vid skönhetsprodukter, utan fortsatte i hemmet. Toalettborstar är en typisk grej som man behöver byta ut regelbundet – jag köper säkert 6 stycken om året. Tidigare har jag köpt varianter för runt 43 kronor styck, men nyligen hittade jag en för 19 kronor. Det är mer än halva priset på en grej som ändå bara ska slängas efter ett tag.
Ett annat sjukt bra fynd gjorde jag på In & Finn där jag hittade ett 5-pack mikrofiberhanddukar för bara 20 kronor. Annars brukar man få ge runt 42 kronor för ett 4-pack. Perfekt till städningen och så mycket billigare!
Sparar en hundring i månaden på tvätten
Det sista jag har gjort är att rensa i tvättstugan. Jag har helt slutat med sköljmedel och fläckborttagningsmedel. Kläderna blir rena ändå, och dessutom mår både miljön och maskinen bättre av att man skipper sköljmedlet. Bara genom att plocka bort dessa två produkter ur kundvagnen sparar jag runt 100 kronor i månaden.
Summan av kardemumman
När jag plussar ihop alla dessa små förändringar inser jag hur mycket pengar jag har slängt i sjön tidigare. Genom att tänka efter en extra gång, sluta köpa saker av gammal vana och aktivt leta efter billigare alternativ (dupes), blir det mycket pengar över i plånboken varje månad.
Pengar som jag nu kan lägga på betydligt roligare saker!
Har du hittat någon riktigt bra dupe som du inte kan leva utan? Eller har du något tips på vad jag kan byta ut härnäst? Tipsa mig jättegärna i kommentarsfältet!


