Hoppa till innehållet

En svensk livsstilsblogg sedan 2014

Missjennie Stockholm · Livsstil · Stil

Nyttig billig mat

Missjennie Uppdaterad 1 min läsning
Dela artikeln

Jag har funnit dessa matlådor på Coop och jag tycker dom är goda och hyvsat nyttiga och kostar endast 26:50.

Jag äter ofta för bara bli mätt för jag inte orkar göra en större grej av det, men tycker om äta ute och hos andra som lagar god mat 🙂  Självklart lagar jag mycket nyttig husman här hemma, men det kan vara smidigt med något snabbt ibland.

Jag har tyvärr lite det här ”rädsla att gå upp i vikt”, det är något jag haft i några år. Inte så att jag väger mig särskilt ofta, det undviker jag helst men jag gör det när jag är i en extra nyttig period. Jag svävar hellre i ovisshet, nu det riktigt ovisshet här och jag ska se till att minska på det genom äta ännu mer nyttigt och börja motionera igen runt Djurgården. Som min vän Carro sade, snart är det beach 2018!

När jag hör vissa säga att dom gått upp 2 kilo på en veckas semester bli jag lite förskräckt

Mitt absolut bästa knep för behålla vikten är att tänka ”i sömnen finns ingen hunger” låter gärna det gå många timmar från kvällsmat till frukost för allt ska vara bortbränt. Periodisk fasta!

Dela artikeln

Publicerat i

Läs vidare

Mer inom hälsa
Hälsa

Nicecream

Nicecream är nyttig frukglass som innebär att man tar frusna frukter och mixtrar! Det är jättegott! Glassbas: 2 frysta bananer 1 kopp frusna jordgubbar ¼ tsk raw ground vanilla (eller 1 tsk rent vanilj extrakt) pålägg: Färska skivade jordgubbar cacao nibs INSTRUKTIONER Blanda alla ingredienser i en kraftblandare till en iskonsistens (använd din manipulering om du använder en Vitamix för att hjälpa dig. Om du inte har en strömförbrukare, använd en matberedare istället). Sked in i en skål, strö på toppings och njut!

Hälsa

Att hålla igen på maten kan betyda mer än träningen för viktnedgång

Vet inte om du är som mig som är lite på latsidan när det gäller träning? Efter ha räknat ut vad ett var i spåret ger i kaloriförbränning insåg jag att det inte var så mycket och att mina kvällsmackor tog ut det jämt ut eller med plus. Motion i all ära, det är bra för konditionen och det kommer jag alltid utöva, men för att tappa vikt håller jag hellre igen på kalorierna för det är betydligt enklare. Allt är matematiskt, kalorier in och kalorier ut. Det viktigaste målet på dagen för mig är min frukost, då brukar jag inte snåla in och äta mig riktigt mätt. Gröt är bra alternativ där. Modifast LCD Gröt med vaniljsmak Det är först efter middag jag gärna håller igen lite. Men vad jag har förstått så är det viktigt att få in små mellan mål för hålla kroppen igång, vilket är något jag inte alltid är så bra på. Som jag bloggat om tidigare har en banan mer kalorier än ett glas vin och då unnar jag ju mig hellre ett glas vin än en banan. Riktig mat däremot där går det faktiskt spara in en del kalorier om man behöver mycket mat men ändå vill hålla det lite snålt. Det är ganska så intressant hur det kan skilja sig åt, tex är det bättre med kyckling än en chorizo korv, kolla kalorierna på den och du vill inte äta det med. Nu har jag spanat in Modifast som har unika produkter som säljs endast via dom. Konceptet bygger på att håller du till 4 måltider valfritt från deras sajt kan du välja helt fritt! För den som vill komma igång snabbt med sin viktminskning det vanligaste att man först ersätter all vanlig mat med Modifast LCD kostersättning under en period, en sk strikt kur. Enklaste om man inte är ute efter så strikt är att byta ut vissa måltider man ändå äter till lite bättre alternativ. En god soppa till kvällsmat ligger på ca 200 kcal och jämför du det mot 3 mackor med pålägg har man sparat in minst 200 kcal. Det gäller att hålla jämna depåer för att man ska må bra och inte tappa blodsockret och barer är verkligen gott men det är dyrt att köpa på stan. Istället kan man få 24 bars för 199kr med ca 200 kcal styck, det är ju lite mer näring än i en banan som ofta blir klämd i väskan och ser sådär mörk och tråkig ut. Det är ju väldigt smidigt att ha en bar i väskan. Det är bra att nyttigare snacks kan ändå ha ett pris om man bunkrar upp och handlar online. Det är något jag själv kan tänka mig att göra. Det finns väldigt bra tips på sajten, som tex: spelar tallrikens storlek roll? Ju större tallrik vi har desto mer mat blir det oftast att vi lastar upp. Kommer ihåg när jag körde strikt en period och då fick mängden potatis endast vara 250 gram per portion, det har sedan dess blivit av en riktlinje för mig över vad som är en vettig mängd.

Hälsa

Proteinpulver som måltidsersättning

Det är känt sedan läge att proteinpulver kan fungera som måltidsersättning. Vill du ha en balanserad kost mellan fett, protein och kolhydrater kan proteinpulver vara en bra ide ta tillskott om du vill vara säker få i dig tillräckligt mycket. Jag har en kosthållning som baseras på en speciell fördelning ”macros” och där jag äter 71 gram protein per dag. Det är ganska så mycket protein för vara mig så jag har valt att köpa hem protein pulver denna gång från protein.se i smaken choklad och mint som var super god 🙂 Proteinpulver som måltidsersättning Jag har under mina år provat olika måltidsersättningar, dock ser jag det mer lite som ”mat på språng” tillägg i kost. Som nu när jag vill enkelt få upp mina proteinintag. Håller man en viss diet kan det bli ganska så kostsamt att behöva laga stora mängder mat och det kan bli ekonomisk vinning med måltidsersättning som man blandar själv. Ett tag köpte jag en hel del färdigblandad Nutrilett i Pressbyrån tills en dag då jag insåg vad det innehöll och hur dyrt det var. Efter det har jag inte slösat en enda krona på dom. Billigaste är att blanda sin egna protein måltidsersättning, med pulver och vatten eller mjölk! Det finns en uppsjö olika proteinpulver och jag går på smaken vs att det behöver vara helt veganskt. Hade en gång ett veganskt proteinpulver som inte gick att dricka upp. Då insåg jag att det är pulver vs pulver! Jag köpte dessa” SLIM MÅLTIDSERSÄTTNING 34 PORTIONER” 399 KR MED FRI FRAKT! Pris per måltid: 11,73 kr Till det köpte jag deras shaker som har som en kula metal som slår sönder pulvret bättre än traditionell shaker så den kan jag verkligen rekommendera att du köper till faktiskt. För hur trevligt är det med klumpar? Nu får jag min shake helt klumpfri! Protein håller dig mätt längre Magert kött fisk eller rent protein. Protein tar längre tid för kroppen att bryta ner så håller du dig också mätt under längre tid. När man vill hålla sig nyttig vill man för den delen inte gå runt hungrig! Vill man hålla nere på kalorierna vill man kanske hålla sig kring cirka 1450 kcal per dag som kvinna om man vill gå ner i vikt. Det är viktigt köpa protein pulver som har högt innehåll protein, det kan verkligen skilja sig åt. Det vet jag för jag lagt några timmar på att jämföra. Innehåll protein per 100 gram Protein slim mint choklad innehåller 36,8 g/per 100 gram Summering jag är nöjd, jag kommer ev fylla på med fler smaker jag testar osv!