Hoppa till innehållet

En svensk livsstilsblogg sedan 2014

Missjennie Stockholm · Livsstil · Stil

Att börja med matkassar i djungeln

Missjennie Uppdaterad 2 min läsning
Dela artikeln

Går du i funderingar om att börja med en matkasse? Det finns en uppsjö av det och för att underlätta det finns det en smidig sajt som heter Matkasse.nu som listar alla som bästa matkassarna på marknaden allt för att du ska spara tid samt få dom bästa rabatterna på din första matkasse

Vill man testa många olika matkassar för hitta sin favorit kan man sätta i system att testa och det är nämligen så att som förstagångskund får man extra bra pris och nyfiken att testa runt kan man spara in ännu mer pengar. Största anledningen varför många sparar pengar med att köpa matkassar är för att matsvinnet minskas då maten levereras med recept och anpassat för visst antal personer i hushållet. Många köper mat för att få det är roligt att få möjlighet på ett enkelt sätt att testa nya recept utan behöva leta runt i en hel affär, det är därmed tidsbesparande och att få se alla matkassar i en matkasseguide är lättöverskådligt.

Vad är då fördelarna med matkassar och att handla mat på nätet?

  • Du spar tid då matvarorna och recepten är färdigpackade för avhämtning eller hemleverans.
  • Matsvinnet minskar till ett minimum samtidigt – du sparar både pengar och miljö.
  • Det blir enkelt att utforska nya maträtter och eller att enklare komma igång med en exempelvis nyttigare och eller grönare mathållning.
  • Du spar tid då matvarorna och recepten är färdigpackade för avhämtning eller hemleverans.
  • Idag finns det matkassar för allt mellan 1 till 8 personer. Något för alla hushåll!

Jag räknade ut att provar man alla kassar som finns på hemsidan så borde man spara ungefär 2500kr eller med då vissa rabatter är baserade på procent och vissa är på belopp. Men man kan säga i snitt 99-400kr rabatt på alla matkassar 🙂

Yes box, det är utgifterna som är det viktigaste att ha koll på om. Det man sparar in kan man med fördel lägga undan på ett sparkonto och sedan unna sig äta ute, resa och andra lyxigare aktiviteter!

Bra tips

Är du sugen på att äta mer varierad mat i vardagen?

Härom dagen fick jag frågan vilken typ av mat jag brukar laga och om jag är bra på att laga mat. Att laga mat för mig är inga problem men att laga varierad mat är däremot ett problem. Jag har därför länge funderat på om jag inte ska prova att köpa hem lite olika matkassar för att lära mig nya spännande recept. En vän till mig berättade att hon provat Lisas matkasse och lärt sig massor av spännande recept som hennes familj hade uppskattat. Hon talade om någon marinerad teriyaki lax som jag ska få recept för. Ni känner till klassiska Rutiga kokboken, den fick jag med från min ungdom och den känns inte som att den hänger riktigt med i dagens mer internationella stil av att laga mat. Nyligen fick jag även frågan om vad vi i Sverige äter och vad som är typisk svensk kost av en engelsman. Först kändes det som en enkel fråga att besvara men om sanningen ska fram så blandar jag gärna måltider mellan dom olika köken och det mesta flyter samman att jag inte riktigt har koll mer än dom klassiska ”midsommar och julmåltiderna. Så här kan du enkelt få en mer varierad kost in i vardagen Jag tänkte förklara närmre om konceptet med matkassar, det finns en väldigt bra sajt som heter matkassetopplistan.se som lister olika det bästa matkassarna och skickar dig vidare till dom erbjudanden som finns nu. Som första gångs kund har du guldläge på bra priser, så här kan du med fördel prova hela listan och finna din nya favorit. När man köper en matkasse får man välja hur många portioner det ska räcka till och så ingår allt du behöver och ett recepten. Smidigt värre! Just nu såg jag tex att Citygross har en kasse som heter Grillkassen och jag älskar att grilla så den passar mig. Just nu var det grillad lax och Burgare med ingefärsslaw som bland annat var i påsen denna vecka. Så gott det lät. Det är ju även så att du kommer spara in mycket tid på att slippa att förbereda och leta recept och tid är ju även pengar. Sen när du får frågan vilken typ av mat du brukar laga kan du ju nämna massor av spännande rätter du lagat, att du använder dig av matkassar för få inspiration det behöver du ju inte nämna och istället ta all kredd själv.

Bra tips

Minimera utgifterna och öka intäkterna

Ni som läser min blogg vet att jag uppskattar att spara in pengar på att handla smart, på det lyssnar jag på många poddar med framgångsrika människor berättar om vägen till rikedom och det alla har gemensamt är minimera utgifter och satsa på långsiktigt än bara kortsiktig lycka. Det var någon som skrev på min blogg att ”vad spelar det för roll om man spar in pengar på shoppa online, det var inte så dom rika blev rika utan det var på investeringar”. Jag säger att den personen har helt fel, vi människor vi har ett behov av kläder/saker varje år och det är oundvikligt att inte behöva lägga ut pengar på det. Arbetar man och har en fast lön, då får man in sin lön och inget mer. Då är det ännu mer viktigt att tänka på utgifterna. Rabattkodsidor är en sida som man efter man hittat butiken man vill shoppa i snabbkollar om det finns någon tillgänglig rabatt att klistra in i check out. Men man kan även ta del av erbjudande, som tex har Nordicfeel 100kr rabatt på när man ska köpa parfym, perfekt! Använder du linser? Här är en rejäl utgift som går att spara in på hos Lensway, årsavgifter, vätskor gånger antal år. Det blir en väldigt mycket pengar. You do the math! Som skönhetsbloggare vill jag ständigt vara ajour och testa det senaste inom skönhet, det kan hända att jag går i butikerna på stan och botaniserar eller läser en skönhetsrecension som känns så äkta och bra att jag slår till och köpa min skönhet online och hos Rabattkod kan jag se nästan alla skönhetsbutikers erbjudande och ta det som passar bäst för tillfället. Just nu har Eleven tex 70% på kampanjer, det är snart påsk här och i mitt påskägg skulle jag gärna ha fyllt med massor av skönhetsprodukter. Läppglans i olika färger, parfymer etc, färgglatt precis som godis men mer användbart! Jag har inga siffror på vad man kan spara in på ett år men låt säga att du spenderar 2000kr i månaden på skönhet och i snitt har 20% rabatt på alla köp (på nätet är priserna oftast lägre än i butik) så är det 400kr i månaden man spar och på ett år är det 4800kr på ett år! Det är flygbiljetterna på sommarens resa! *inlägg i samarbete med Rabattkodsidor …

Bra tips

Appar i mobilen som förenklar livet

Jag har några appar i min mobil som jag inte kan klara mig utan och nu vill jag berätta om dom för dig så att även du kan förenkla din vardag precis som jag gjort. Appar för ta hand om online shopping Härom dagen så postade jag några storys om appar som förenklar mitt shopping liv. Jag shoppar en hel del online och använder mig därför av appar som: Mina paket, Buddbe som gör hemleverans och Postnords egna app. Det gör att jag har koll vilka paket jag hämtat ut, returnerat eller inte. Jag trodde faktiskt inte att jag skulle behöva hjälp att hålla koll på mina beställningar jag gjort online, men det har verkligen ökar mycket på senaste tiden och det har blivit en stress för mig att veta vad jag köpt. Samt med alla leverans via bloggen och så vidare. Ni måste ladda ner dess! Just Postnords app gör det möjligt att hämta ut paket med Bankid och du kan låta vänner hämta ut dina paket med, vilket är super om du exempelvis är sjuk och inte har möjlighet hämta ut dina leveranser. Appar för Mat med hemleverans Vad gjorde vi innan dessa appar, wow vad dom underlättat mitt liv. Jag använder detta minst en gång i veckan! Älskar även app för handla i mataffären så smidigt! Online butikers egna appar Jag trodde inte jag skulle börja ladda ner butikens egna appar och handla via, men det är verkligen super smidigt. Här kan jag skrolla och lägga i kundkorgen som favorit och när jag väl loggar in på datorn för göra en massbeställning så finns allt sparat och jag kan shoppa online effektivt. Dessa appar i mobilen är dom jag använder mest skulle jag säga, här är en bra lista jag fann med fler bra appar som är bra att ha jag skulle säga att jag har varje app på denna topplista. Så ni förstår att jag tycker om appar, men det är verkligen så smidigt. Jag till och med laddar ner appar på min dator i form av Chrome extensions appar, är du nyfiken så kika på chrome web store. De flesta är gratis dessutom. Det finns många bra som jag använder i mitt yrke inom marknadsföring men även när jag shoppar online. Jag är nyfiken testa “bookmark extensions”. Detta är lite av en ny värld för mig att se vad som finns att prova för förenkla mitt dagliga surfande på dator. Så det fanns en extension som heter Savelist som sparar alla favoritprodukter från olika butiker som du sett online. “ Your only wishlist for every online store – Save products you like in one place”. Nej ska jag runda av detta blogginlägg men jag kommer definitivt skriva ett blogginlägg inlägg om detta ämne för det är så spännande!