Hoppa till innehållet

En svensk livsstilsblogg sedan 2014

Missjennie Stockholm · Livsstil · Stil

Roliga saker att göra tillsammans

Missjennie 4 min läsning
Dela artikeln
Roliga saker att göra tillsammans

Är du som mig som tycker att saker man gör tillsammans är dom tillfällena som man minns lite extra? Man vet så mycket väl att det finns massor av roliga saker att göra med vänner, partner, kollegorna, släktingar och ändå slutar det många gånger att man gör samma sak i repris som en repig skiva.

Men inget mer av det nu, jag har kommit i kontakt med Happy-day som är företag som som säljer prisvärda upplevelsepaket. Det är nämligen så att vi människor är bekväma och när vi väl har ett värdebevis med en upplevelse så kommer vi gå på det. Det bara är så! För hur ofta säger du inte: Det här borde vi göra oftare?

Roliga saker att hitta på i sin hemstad – Staycation 

 Det är så roligt att hitta på aktiviteter och spännande upplevelser när man väl gör det. Att utforska sin egna hemstad och har aldrig varit mer populärt än det är nu. Varför inte bli en egen turist i din hemstad och det närliggande området?

Visste du att genom att ha något roligt att se fram emot känns vardagen roligare? Just i dessa covid-19 tider så speciellt. Jag vill därför tipsa om happy-day.se. Som är ett e-handelsföretag som säljer upplevelser i hela landet. Allt från champagne provning, massage, köra dyr sportbil, brunch och bästa av allt är att värdebevisen är giltiga i hela 3 år.

Jag läste en studie över vad som är den bästa presenten är och det ganska så intressant, den var på engelska så jag har översatt. När person som ger en gåva ger en present försöker dom att optimera i det ögonblick de ger gåvan och se leendet på mottagarens ansikte just i det ögonblicket. Men vad mottagarna bryr sig om, är hur mycket värde de kommer att dra av det under en längre tidsperiod. 

Visst säger det för något? Vi vill gärna få en gåva som vi kan minnas en längre period, en rolig upplevelse är verkligen ett minne för livet.

Present baserat på gemensamma intressen

Om du har något gemensamt med någon, skaffa något som delar samma intresse – Elizabeth Dunn

Många gånger så kan vi uppleva det är pressat att köpa presenter, men en studie visade att vi tenderar att fokusera på mottagarens unika egenskaper och personlighet när vi handlar för dom. Men vi ibland får oss att ignorera andra aspekter som deras deras behov och intressen. Istället är bra tips att köp present/överraskning baserat på delade intressen. För att handla bättre presenter så föreslår en psykologiprofessor att du börjar med något du har gemensamt med mottagaren. Istället för att använda dina egna preferenser och justera dom för hur du och mottagaren skiljer sig åt, fokusera på vad ni delar och välj en gåva därifrån.

Människor är bättre på att välja något för sig själva, så om du har något gemensamt med någon köp något sådant. För något som du skulle vilja ha kommer troligen att vara något de kommer tycka om.

Roliga saker att göra tillsammans
Jag har en bok om champagne hemma då det är mitt intresse, precis som min väns!

En lyxig champagne provning att se framemot…

Så förra veckan när Therese kom hem till mig så räckte jag fram en Happy Day box och första var att hon sa, Ohhh det här ser flott ut och sedan när hon såg att det var en champagneprovning så blev hon jätteglad. Vi älskar båda att champagne och vi pratat om att vi vill lära oss mer. Jag som har en champagne bok här hemma kommer att förbereda mig lite genom att läsa i den. Denna överraskning blev verkligen en fullträff för att vi gör något tillsammans.

Jag valde att ta en svart box med guldrosetter för det kändes väldigt lyxigt och du kan antingen ta Grön box simpel box, gratis boxen som ingår i priset eller göra det mer personligt genom att välja färg på rosett och box. Du kan om du vill även köpa presentkort så får mottagaren välja vad den vill. Vi kommer gå champagneprovningen här i Stockholm, ett stenkast från där jag bor och så kommer jag blogga om det här, så roligt!

Roliga saker att göra tillsammans

Black Week hos Happy day

Just nu är det Black Week med så att det är ett ypperligt tillfälle att köpa hem julklappar, födelsedagspresenter, alla hjärtans dag presenter till rabatterade priser. Du kan köpa presentkort på upplevelser så att mottagaren väljer själv vad den vill göra. Erbjudandet ger 25 rabatt på ej rabatterade priser. Besök happy-day.se (Klick)


Summering:

*Värdebevisen har 3 år giltighetstid.

*Någonting att se fram emot.

*Att du kan köpa en upplevelsepresent  online och skicka den direkt till mottagarens brevlåda, ej postombud.

Bra tips

Ge bort en uppskattad present till den som har allt

Ätbara presenter är en utmärkt idé till den som har allt eftersom de är en gåva som kan njutas av på en gång och som ger en kortvarig, men ändå minnesvärd upplevelse. Istället för att ge bort en traditionell present som kanske samlar damm eller inte används, kan en ätbar present vara en välkommen avbrott i vardagen och en härlig överraskning. Ätbara presenter kan också vara personliga och unika genom att du kan välja olika smaker och kombinationer av godsaker. Dessutom kan du lägga till en personlig hälsning eller tårtdekoration för att göra presenten ännu mer speciell. Detta gör att du kan visa din uppskattning och omtanke på ett kreativt sätt samtidigt som du ger mottagaren en smakupplevelse att minnas. Så om du letar efter en gåva till någon som har allt, eller bara vill göra någon glad, är en ätbar present ett utmärkt val. Det är en enkel och snabb lösning som garanterat kommer att uppskattas. Särskilt sötsaker av alla de slag brukar vara uppskattade. Det spelar ingen roll om det är en högtid som jul eller påsk eller om det är en speciell personlig tillställning, en läcker tårta eller en kaka fungerar alltid som en lämplig och mycket uppskattad present. Hos oss på bjuda.nu finner du mängder av roliga ätbara presenter du kan skicka till vänner och familj. Att hitta den perfekta presenten kan ibland vara en utmaning som kräver tid och omsorgsfull eftertanke. Men idag finns det många enkla och smidiga sätt att ge bort en present till någon du bryr dig om. Till exempel kan du skicka presenter online till personen, även om ni inte bor i samma stad eller till och med i samma land. Detta är ett utmärkt sätt att ändå kunna ge bort en present till någon du bryr dig om, oavsett var ni befinner er.

Okategoriserat

Lär dig om mer om Champagne på en champagneprovning

Tycker du om Champagne och kanske vill lära dig mer om Champagnes lyxiga dryck som passar vid alla tillfällen, så kan en champagneprovning vara något för dig. Visste du att det är hela 49 000 000 bubblor i en flaska? Visst är det fantastiskt! Jag älskar champagne och jag unnar mig gärna ett glas då och då. Jag väljer det framför Cava och prosecco alla gånger i veckan. Men vad är det för skillnad på Champagne och Cava? Det är något jag fick lära mig på Champagneprovningen i Stockholm via Happy-day! Utöver smaken så tycker jag att man ser att det är en tydligare bubbel sting i mitten av glaset. Lär dig mer om Champagne på en Champagneprovning Champagne är inte så dyrt som man kan tro, på provningen fick vi prova olika prisklasser av Champagne och fick lära lukta oss till vad vi kände för dofter. När du provar Champagne så ska du inte snurra runt glaset som man gör med vin, för då försvinner bubblorna utan mer lukta, gärna flera gånger. Vi känner mycket smak via lukten, spännande! Champagneprovning i regi med Fredrik Schelin som skrivit boken Champagne – 49 miljoner bubblor i en flaska. Som är en bok som jag äger och som jag hade läst på i inför provningen hade jag läst på i min bok, men det är egentligen inget du behöver göra för du behöver inga förkunskaper om Champagne. Att gå på en champagneprovning är verkligen något som passar alla åldrar, det var allt från par unga som äldre, vänner, champagne för alla. Här kan du boka en Champagneprovning i din stad i Sverige. Perfekt som present, upplevelse till alla åldrar och du finner alla upplevelser hos Happy-day.se Vilken champagner tycker jag om? Efter ha provat några utvalda champagner på champagneprovningen så fick jag svaret som jag redan visste, att jag föredrar torr champagne.Just med brödiga champagner som Moët är inte min melodi utan jag föredrar mer åt Pol roger som är torr, men jag tycker även om Gula änkan som är mer fruktig och Dom Perignon med många fler. Vill du börja samla på Champagne? Jag vill inte gå in för på detalj, men funderar du att börja spara på champagneflaskor så får du lära dig om förvaring och hur du bör tänka vid val av flaskor. Det är nämligen inte alla champagnesorter som är värda att spara på!

Bra tips

Glassogram- ett presentkort med glass på sms & mail

Hos Sockerpasta kan du skicka presentkort på glass via sms och mail, och jag tycker verkligen att det är en underbar och uppskattad tjänst. Att sprida glädje och omtanke på ett sött sätt är en fantastisk idé. Möjligheten att överraska någon med ett presentkort på glass direkt via sms eller mail är verkligen charmig. Det är inte bara en enkel gest, utan också prisvärd, vilket gör det ännu mer tilltalande. Det är verkligen en perfekt presentidé som kan skapa glädje och väcka längtan efter en läcker glassupplevelse. Jag kan föreställa mig hur mottagaren blir överlycklig av att få ett sådant omtänksamt presentkort. Att kunna gå och unna sig en glass direkt ger verkligen en härlig känsla och säkert många glada stunder för dem. Jag själv är definitivt en glassmänniska framför godis. Hos Sockerpasta skulle jag säkert bli överlycklig att få ett presentkort och genast gå och unna mig en härlig glassupplevelse! Det är roligt att höra om dina glassfavoriter och att du har så många olika smaker som du vill prova. Glass är verkligen en njutning, och det är intressant att vi i Sverige äter näst mest glass i hela Europa. Att prova igenom olika sorter från Hemköp låter som en fantastisk idé, och det är kul att se din entusiasm för olika smaker och varianter. Fördelar med små roliga överraskningar i vardagen Små roliga överraskningar i vardagen, som presentkort på glass, har flera fördelar. För det första lägger de till en extra touch av glädje och positivitet i vardagen. Här är några fördelar med att ge eller få presentkort på glass som små överraskningar: Glädje och Omtanke: Presentkort på glass är en gest som visar omtanke och kan omedelbart sprida glädje. Att överraska någon med möjligheten att njuta av en läcker glass skapar positiva känslor. Prisvärd Gåva: Presentkort på glass behöver inte vara dyrt, vilket gör det till en prisvärd presentidé. Trots den överkomliga kostnaden ger det fortfarande mottagaren möjlighet att njuta av något gott. Enkelhet och Tillgänglighet: Att skicka eller ge bort presentkort på glass är en enkel och bekväm process. Det kan göras snabbt via sms eller mail, vilket gör det till en tillgänglig överraskning Mina favoritglassar (kan typ inte bestämma ordning) Twister Daim Solero Magnum strawberry white Piggelin Cornetto jordgubb 88:an Visste ni att vi svenskar ligger näst högst i glassätande i hela Europa? Finland går om oss, och vi konsumerar ungefär 10 liter glass per person och år. Vår favoritsmak är vanilj, men personligen köper jag sällan vaniljglass om jag inte har jordgubbar eller hallon att toppa den med. Internationellt sett är det amerikanerna som toppar listan över mest glasskonsumtion. Jag tycker verkligen att glass är fantastiskt gott och mättande. Som ni kanske vet har jag bestämt mig för att utforska så många olika glassorter jag orkar från Hemköp i Fältöversten, som verkligen har ett imponerande utbud av glass i lådor. Det är något speciellt med att njuta av en läcker glassportion, och jag ser fram emot att upptäcka nya smaker och varianter under mitt lilla glassäventyr. Glass är verkligen en njutning som passar i alla väder och tillfällen. Vad är er favoritsmak?