Hoppa till innehållet

En svensk livsstilsblogg sedan 2014

Missjennie Stockholm · Livsstil · Stil

Hundkalas och goda vänner lag

Missjennie 1 min läsning
Dela artikeln

Hundkalas och goda vänner lag

För någon helg sedan så var jag på hundkalas för Melker som fyllde 5 år. Han hade över 20 + gäster som kom och firade honom, så mysigt tillställning. Hans husse bjöd på Pina colada, pajer och pastasallader. Så gott det var, jag tog flera portioner och jag lyssnade givetvis hur pajerna var gjorda.

Här kommer därför ett enkelt tips, man köper färdig pajdeg som inte behöver förgräddas.
Värm bara ugnen till 200 grader och låt stå i cirka 30-40 minuter. Innehållet kan du enkelt Googla dig till men en klassiker är ju ost och skinkpaj och det är typ så här: Skär skinkan i strimlor. Vispa ihop 3 ägg, 3 dl mjölk och kryddor. Det går till och med höfta på det och 3 dl ost. Smidigt!

Dela artikeln

Publicerat i

Läs vidare

Mer inom helg
Helg

Besök i Norrköping

Hej från Norrköping, nu är jag på besök hos min syster ett par dagar. Det bästa med vara iväg är känslan man får när man kommer hem. Ibland blir jag uttråkad att bara vara i Stockholm och då brukar jag åka iväg en sväng. Jag tänkte stanna tills tisdag och arbeta härifrån. Det pågår nämligen en hel del renovering i huset jag bor och jag försöker undvika det och dom sade det värsta snart är över denna vecka. Vi har ägnat åt oss att upptäcka restauranger och vi har varit och igår var vi en sväng för goda drinkar. Min syster hade inte smakat Lemon sour och hon älskade den lika mycket som jag, det är en favoritdrink till mig.

Helg

En skön promenad och helgen

Helgen har gått fort som vanligt och jag tänkte att jag kan dela med mig lite om den. I fredags började jag helgen med att ha bjudning här hemma med en grillning på min balkong. Vi hade oturen med värdens regn, så jag fick grilla under locket delvis men skam den som ger sig. Lördagen tog jag en lång sovmorgon för att sedan arbeta hela dagen på ett tillprojekt som jag tror kan bli riktigt bra. Söndagen blev det med en lång sovmorgon och en del småjobb med bloggen och en lång promenad på djurgården. Det var det som hans med denna helg, mycket gjort. Däremot mindre gjort av ta tillvara på livet och beta av listan med aktiviteter jag vill göra. Det känns att det är svårt att hitta någon som vill göra aktivt saker och inte bara slappa bort helgen. Visst att det kostar pengar och man vill nå visa mål i livet, men ska man inte leva längs vägen? Jag kommer börja göra mer saker själv och med nya vänner framöver..

Helg

Helgen i bilder

Vilken härlig helg det har varit denna helg, strålande sol och massor av bad. Fredagen var det midsommar som spenderades på Lidingö med ett glatt gäng. Vi lekte lekar, grillade, sjöng sånger och åt tårta. Här har jag på mig mina nya klänning från Chiquelle och nya Gucci solglasögon från Mr Spexs som nu även har 20 % på deras sommarrea. Lördagen spenderades på Banks hotell terrassbad Le hubi som jag nämt om innan tidigare att jag brukar gå till. Här ser ni en väldigt god drink som heter Tiger och som har Whiskey, citron och lakris i sig. Superb! Söndagen så var jag en vän och badade vid klipporna vid universitetet och det blev hela 3 dopp. Därefter begav vi oss till Tessin parken för att beställa Wolt från Phils burger och sitta i parken, vi avrundande kvällen i Tessins egna lilla trädgårdsrestaurang. Riktigt trevlig dag!