Hoppa till innehållet

En svensk livsstilsblogg sedan 2014

Missjennie Stockholm · Livsstil · Stil

Härligt bad på Waldemarsudde

Missjennie 1 min läsning
Dela artikeln

Bättre sent men aldrig, i helgen blev det första gången jag faktiskt badade ute på Waldemarsudde och jag frågar mig själv, varför har jag inte badat där innan? Jag har gått runt den udden en gång i mitt liv och då reflekterade jag aldrig över att det fanns en strand där.

Som ni kanske har märkt, så har jag ägnat mer tid att blogga samt att upptäcka nya ställen i Stockholm och göra mer roliga aktiviteter. Jag känner att jag vill ta vara mer på livet och sluta vara så bekväm.

Inom kort så kommer jag även börja testa att åka Voi, då jag har insett att jag får skoskav att gå i värmen och att detta är ett praktiskt färdmedel vs att gå, åka taxi eller tunnelbana när det är som varmast. Jag har en cykel men just nu så orkar jag rodda med den och jag har även inga vänner har cykel så det är lite tråkigt men ska ta tag i det lämna in cykeln med.

Härligt bad på Waldemarsudde

Härligt bad på Waldemarsudde

Nu ser det kanske inte ut som att solen sken, men det gjorde den verkligen och det fläktade på bra och endast några minuter bort så låg ett cafe som heter Ekorrens cafe och dit gick vi och åt glass. Allt detta är beläget i närheten Djurgården i Stockholm.

Härligt bad på Waldemarsudde

Okategoriserat

Härlig fika på Löfbergs cafe i Stockholm

Idag var jag en sväng nere på stan för möta upp min vän Jenny och catch up och få höra om en ny dryck som lanserats i Sverige som är en shot med gurkmeja! Inser nu att det inte längre heter Löfbergs lila, för visst var det väl något sådant? Nu heter det Löfberg! Historia på väggarna, roligt! Det blev en dryck för mig för hade redan intagit tillräckligt med koffein idag. Ser ni en kola kaka, mums så gott! Här kan ni se Dot shot– gurkmeja shot som är tillverkad på färsk gurkmeja. Gurkameja har är bra för hälsan är känt sedan länge! Vilket fall fikan var trevligt och jag uppskattade lokalerna väldigt mycket, stort och luftigt och god fika. Hit kommer jag gå många gånger kände jag direkt. En liten pärla mitt på Stureplan! Spännande om jag och Jenny kan rodda lite event ihop i vår för våra kunder. Så roligt med vänner i samma bransch!

Okategoriserat

Söndagsfrukost på Café

Jag har förmånen att bo på Östermalm där det finns en hel del Caféer att gå och äta söndagsfrukost på. Detta har blivit lite av min nya tradition på den senaste tiden och jag gillar det. Senast här i söndags så var jag på Karla Café och tog en god macka, kaffe och ett glas champagne. Jag tycker verkligen att Champagne är gott, det är livet. När vi började bli klara så bokade jag en Bolt taxi med rabattkod och denna gång blev det väldigt prisvärt och tog oss till Waldemarsudde för att spendera dagen i solen med bad. Ibland får man vara bekväm och ta taxi om man spar in på något. Det är trots allt små saker som Champange och taxi som förgyller helgerna!

Shopping

Ny vs begagnad cykel

jibo.se Jag funderar att köpa mig en ny cykel och jag har kommit fram efter ha läst online att jag kommer köpa mig en nya kvalitets cykel. Min första cykel jag köpte vad en Crescent och den var superba, dom cyklarna är kända för sin kvalitet och är verkligen tidlösa och en bra investering skulle jag säga. Jag skulle gärna vilja ha Crescent Elina 2022 som är en elcykel som ser ut som en vanlig cykel och har allt jag behöver, en korg, den är ljusbeige och ser bekväm ut. Jag hade kompletterat den med en snygg sidoväska med lock så att jag kan förvara saker när det är dåligt väder ute. Cykelhjälm har jag redan införskaffat en riktigt bra sådan också. Men även en cykelhjälm behöver man byta ut för att dom blir dåliga med tiden. Det finns cykelförvaring rum hos mig så det känns tryggt och det inga obehöriga som kommer ned dit. Jag upplever en osäkerhet men vad man får om man köper en begagnad. Man vet inte hur den som innan har haft den tagit hand om den och cykeln kan då blir en trafikfara om man inte lägger ner på stor service av cykeln. Pris per användning på cykel Jag har alltid haft en förkärlek för kvalitet, jag betalar hellre lite mer och underhåller mina saker regelbundet så att dom håller länge. För mig går priset ner och man ser till pris per användning. Är det värt köpa en dyr cykel? Att köpa en sak jag funderat på ett tag och känner stolthet känns bra för mig, jag vill inte ha något halvbra som jag ändå inte kommer trivas med. Har du flera barn kan en cykel av god kvalitet gå i arv om man underhåller cykeln väl. Stöldmärka en cykel Det kan sedan divideras om att det är stor risk att bli av med en dyr cykel, men ska du ha cykeln till att pendla till arbetet vill i alla fall jag har en bra cykeln. På det flesta större företag finns det ofta cykel förvaringsrum där cykeln kan stå säkert. För märket man cyklar med id-nummer och blev cykeln stulen såg man den sällan åter, nu kan man märk cyklar på helt annat sätt lik “hitta min iphone” fast “hitta min cykel” med en gps tracker för en cykel. En av apparna jag fann skickar signaler automatiskt när den förflyttats och sedan stått stilla i 5 minuter och förebygger stölder med ​​geofence. ​​ISR-märkning kan man märka en cykel med, personligen tycker jag det inte är så snyggt att få en dekal på cykeln som syns men det skrämmer kanske bort cykeltjuvarna. Men det finns även DNA-märkning, jag skulle även investera i bra lås som är svåra att klippa av. Cyklar av kvalitet online Jag tycker om att klämma och känna på cyklar men det går utmärkt att handla cyklar online, här finner du damcyklar och herrcyklar. Vill du besöka en fysisk cykelbutik så finns Jibo i Karlshamn, bor du inte i närheten så kan du svänga förbi när du är på semester. Just under semestern kan jag tänka mig att många i år kommer vilja köpa en fin cykel tills dess i god tid för få tag på den cykelmodellen du helst vill ha, man vill ju gärna ha senaste årsmodell på cykeln när man är i köptagen.