Hoppa till innehållet

En svensk livsstilsblogg sedan 2014

Missjennie Stockholm · Livsstil · Stil

Hur säkert är det att visa på sociala medier att man är ute och reser?

Missjennie Uppdaterad 2 min läsning
Dela artikeln

Du är nog inte ensam, dom flesta människor som är ute och reser visar gärna på sociala medier som: Facebook, Instagram, blogg och så vidare att vi har det bra. Materialet vi delar är färskt och tillgängligt och vi kan nästan känna att våra tittare följer med oss på redan. Dessvärre är det inte bara snälla människor som finns där ute och om man tänker efter så är det är faktiskt så att du skyltar till tjuvarna att ”jag är inte hemma” och det gör lätt för tjuvarna att obemärkt gå in i ditt hem och plocka vad dom vill ha. Vad skämmande det blir när jag tänker på det, brukar du dela på sociala medier när du reser? Tänk en extra gång!

 Inbrottsligorna också använder sociala medier – men i ett helt annat syfte.

Genom sociala medier kan tjuven få reda på väldigt mycket om ditt liv: hur ditt hem ser ut, vad du har för prylar, när du reser på semester, vad du kör för bil, om du bor själv eller har familj, etcetera. Dom kan nästan skriva en plocklista och lägga upp dina möbler på blocket in förväg för försäljning.

Hur ska man göra då om man vill ändå dela med sig av sitt liv på sociala medier när man reser?

  • Lägg upp text och bilder först när du är tillbaka från semestern.
  • Undvik att ”checkar in” på terminal 2 eller 5 för då får både dina vänner och tjuvarna veta att du är på väg att resa utomlands. I och med att en ”incheckning” i sociala medier alltid görs i realtid så kan tjuven få reda på exakt när du reser och kommer hem.
  • Undvik att spela in på telefonsvararen att du är utomlands!
  • Glöm inte se över dina säkerhetsinställningar på Facebook så att t.ex. bara dina vänner kan se vad du skriver.

Man kan även se till att göra sitt hem mer säkert mot inbrott

När du är borterst se gärna till att få ditt hem kännas som om du är hemma eller att någon ändå är där titt som tätt. Du kan tex använda timers på lampor så dom tänts och släkts. Har du en hjälpsam granne be den hålla koll på din bostad alá Neighborhood watch out. 

Ibland kan detta inte vara tillräckligt och då är ett bra tips är då att ta hjälp av ett säkerhetsföretag i Stockholm som FST Säkerhet. Dom har många lösningar för övervakning, passersystem, brandskydd och larm. Bor du i hyresrätt eller bostadsrätt kan dom säkra upp vilka som passerar i huset med hjälp av en passerkontroll system. Att ha portkod är inte lika säkert längre då är det bättre med en porttelefon och blipp. Detta är helt klart något att ta upp på nästa bostadsrättsmöte om du är en sådan som ej brukar gå! 

Bra tips

Creatorstudio för Instagram

Det finns oändligt mycket att lära sig med Sociala medier, jag har upplevt att jag har inte tid att sitta på telefonen och göra Instagram för det tar för lång tid skriva smått på telefonen och det här med att ”jag ska bara” hoppa mellan olika arbetsuppgifter det funkar inte för mig faktiskt. Nu blev jag super nyfiken att lära mig Creatorstudio för Instagram, jag har precis kopplat ihop det med företagsprofilen och kan numera börja schemalägga inlägg via Facebook. Facebook och Instagram är samma företag! Så smidigt det ska bli, nu återstår att ladda ner planeringsschema för att jag kan planera flödet i förväg och se hur bilderna blir bredvid varandra. Det är väldigt viktigt hur helheten blir på ett konto. Kommer man till ett flöde som ej är estetiskt vill man helst inte följa. En sak jag tänkt på är att jag upplever att äldre personer som har företag är att dom orkar inte ha fler konton, så dom blandar privat med företaget. Men om man tex säljer premium kläder så vill inte jag se när ägaren springer på event. Det är värt investera i en anställd för göra Sociala medier om man inte har tiden lära sig själv, tycker jag. Men det kostar dessvärre en hel del. Jag vet inte hur duktig jag kan bli på detta göra Instagram, men jag vet exakt när jag ser ett konto som jag tycker om vad som är fint. Jag är ganska kreativ och vill gå från ok konto till mycket bättre, men det tar sin tid sätta strukturen. Jag tycker Hermine and hold har ett fint Instagram flöde. Här kan ni även se kontot jag sköter. Följ gärna! Skriv gärna tips om vad jag kan göra mer! To do: Jag kommer ta in mer färg, det kommer bli mer människor, flärd osv…men även lite Inspobilder. Men kan man låna andras bilder? Jag behöver få tillgång till mer kundfoton, men tyvärr så svårt få sådana som passar till flödet. Men dom passar bra till Storys som tur är. Jag tror det gäller lägga tid och fundera se hur andra gör för lyxas med flödet och få följare. Ev gå en hashtagg skola eller liknande. En sak som är viktigt är att tagga sig själv på alla bilderna så människor lätt kan följa. Det krävs även mycket tid med att lika andras bilder. Det blir Instagram shopping med i veckan. kul. Fortsättning följer!

Bra tips

Spar tid med ett nyckelskåp

Är det något mina vänner är irriterad på mig ibland är när jag kommer några minuter sent. När det inträffar är det oftast för att jag inte hittar mina nycklar och kan inte låsa mitt hem. Det driver mig till vansinne och ibland funderar jag nästan på att bara gå hemifrån och låta det vara. Man ju enkelt lösa det med ett nyckelskåp! Nu har jag börjat lägga min hemnyckel på ett och samma ställe för veta vad den finns men man har ju fler nycklar hålla koll på. För ett tag sedan hörde jag i en podd om en man som blev sövd när han låg och sov och inbrottstjuvarna tog sig in i huset och fann ägarens nyckelgömma och tog hans bilar. Det var värsta lyxbilarna! Så då vill man ju inte gärna ha alla nycklar man äger på ett och samma ställe. För hittar man någons alla nycklar går det enkelt göra uteslutningsmetoden och ta reda på vart alla dessa nycklar går till. Det är inte säkert! Nu har jag sett den smarta lösningen som heter ett låsbart nyckelskåp! Då är nyckelskåp mer säkert för förebygga inbrott då det är gjort av stålplåt med borrskydd och bakkantssäkrad dörr. Nordsec har nyckelskåp som skyddar mot stöld! Jag är verkligen tänkarens människa nr:1 och jag började verkligen reflektera över detta. Vi måste minimera för eventuella tjuvar med att minska på tillgängligheten för tillfället gör verkligen tjuven. Det är verkligen viktigt ha koll på sina värdesaker. Man kan ju undra hur dom flesta privatpersonerna gör då många inte har kassaskåp ens till förvaring.

Bra tips

Att bada på vackra klippor och stränder

Om drygt två veckor så ska jag äntligen åka utomlands och hälsa på min vän Carro som har flyttat till Barcelona. Jag har aldrig varit där innan, så det ska bli roligt att få veta vad alla talar om. Väl där så kommer jag ägna varje dag och gå runt i city och motionera, turista och äta gott och så vidare. Så det kommer bli en hel del ”utomlands motion” inget mig emot 🙂 Med mig i resväskan så kommer jag packa med mig mina bästa skor. Denna gång ska jag inte få några tråkiga skavsår på fötterna. Det har jag har varit med om det innan och en gång så fick jag ligga på hotell rummet i 2 dygn för jag fått rejäla blåsor under fötterna. Verkligen slöseri på semester deluxe! Att ha fötter som fungerar på resan A och O Att fötterna som fungerar när man reser utomlands är otroligt viktigt. Då gäller att satsa på säkra kort. Men även att arbeta förebyggande med fötterna. Såsom ta med sig sköna skor och klackar, vila fötterna emellanåt, undvika onödig friktion och att använda badskor för skydda fötterna mot att brännas vid polen och på vassa klippor osv. Varma plattor runt poolen är verkligen inte att leka med, plattorna kan bli extremt varma och att sätta ner sina fötter där, kan ibland kännas som om att man steker fötterna på en stekpanna. Det är verkligen allt annat än skönt. Numera finns det bra lösningar på alla fotproblem hos Fotbutiken. Ni har säkert som mig gått och badat med flip flops eller med sandalerna på för att inte sticka sönder fötterna på vassa klippor. Kan man välja att arbeta förebyggande med mina fötter så tar jag till alla medel som är tillgängliga. Dessa badskor för 349 kr är snygga och diskreta och du kan köpa dom här: https://fotbutiken.se/badskor/badskor-active-vitsvart Otroligt praktiskt att ha med sig i strandväskan, har du inte provat badskor bör du göra det. Jag kan inte sluta med det, det är för behändigt helt enkelt. Jag har inte läderhud under mina fötter, dom är lena som barnfötter och därmed extra känsliga.