Hoppa till innehållet

En svensk livsstilsblogg sedan 2014

Missjennie Stockholm · Livsstil · Stil

Billigare alternativ till Nespresso kapslar

Missjennie Uppdaterad 1 min läsning
Dela artikeln

Av en slump stod en tjej och delade ut kapslar som var kompatibla till Nespresso maskin och jag tacka ja för att i förebyggande syfte ha till jag fått min Nespresso maskin. Jag hade ingen aning att det fanns kapslar i vanliga matbutiker. Och dom jag fick då var ett 4-pack från Lavazza.

Jag tänkte att 4 stycken kan jag klara mig på några dagar och sedan får jag gå till Nespresso butiken. Dessvärre infall sig aldrig den orken utan jag började leta på Hemköp och fann då Kimbo espresso. Men sedan tog dom slut och jag orkade inte gå sträckan och i ren lathet fann jag Caffesso på min lilla Ica Karlaplan och dom var ännu mer ultimata och kostade 35kr för tio stycken.

Eftersom jag aldrig orkade gå till Nespresso butiken blev jag nyfiken var original kostade och dom ligger i snitt på 4,2 kapseln och Caffeso kan om man också köper storpack kosta 2,10 och då är det halva priset.

Helt klart smidigt kunna köpa i mataffären, men man kan ju beställa online från båda butiker.

Dock ska jag ta mig orken gå till riktigas flaggskepps och köpa hem en smakbox om det finns något sådant. Det är bra att det finns alternativ och dom jag gillar som bäst är riktigt bra allihopa faktiskt.

PS jag vet jag låter lite lat men jag är sällan nedanför Svampen för jag gillar lufsa här på Östermalm. Skulle faktiskt tro att en liten Nespresso butik på Östermalmstorg skulle gå sjukt bra;)

Bra tips

Testar nya kaffekapslar till Nespresso

För ett tag sedan bloggade jag att jag aldrig orkar mig förbi Nespresso butiken & att jag börjat köpa Nespresso kaffekapslar som är kompatibla med Nespresso kaffemaskin. Faktum var att jag var nöjd med ersättarna och det var till och med billigare. Jag är ganska så bekväm av mig. Men jag ännu mer glad när jag kom i kontakt med Kaffekapseln för här fanns det ett ännu större utbud på Nespresso kaffekapslar än i matbutiken och att man kan köpa dom online i deras webbutik ännu billigare! Här ser ni min Nespresso kaffemaskin som jag gör olika kaffe med, det är väldigt enkelt och det blir mycket godare än använda en vanlig kaffemaskin som bygger kaffe med filter ni vet? Old school! Men sedan så föredrar jag kaffe latte 🙂 Kaffekapslar till Nespresso Idag testade jag kaffekapslar från Splendente från L’OR er Espresso som är gjord av Arabicabönor. Dess smak kännetecknas vid diskreta hasselnötstoner och en utsökt antydan av citrus. Jag tyckte den var i precis i min smak, mer stark och med lite mjölk så blev det riktigt bra. Fullträff, det måste vara samma bönor som det jag brukar köpa på Ica. Just nu kostar dom 30kr och likvärdigt i butik brukar jag betala minst 39kr för. Som ni ser har jag väldigt många olika sorter av kaffekapslar, om jag får klaga lite så tycker jag det suger att det inte är någon bild på vad det är för kaffe på sidan på alla förpackningar. Hade jag fått designat förpackningen så hade jag gjort så att man gjorde ett hål på sidan och att man sedan kunde ”hälla” ut sin kapsel. Nu vill dom att man ska stapla dom på bredden och öppna ett lock, det är lite irriterande hehe. Ni ser mitt utbudet, det består av vanliga smaker som tex Gevalia som jag vet min familj älskar, LavAZZA dom är riktigt bra,L’OR er Espresso, GimOKA det är helt nytt märka för mig samma sak med René. Det här är min frukost, en kaffe latte och kalkon skinka mackor, en bra start på dagen. Kaffe är bara mer än kaffe, det är en kultur. Det jag tycker gör kaffekaplsar med olika böner mer intressant är att man verkligen kan prova olika typer av kaffe utan att behöva springa på kafé hela tiden. Det är ändå så stressig miljö där kan jag tycka, perfekt för take away dock. Hemma har jag egna muggar som håller värme om jag skulle få för mig att ta med mig kaffe, men det är inget jag brukar ta mig tid att göra för jag vill inte släpa på en mugg hela dagen och diska den osv. Ju mer man köper desto lägre priser blir det per kopp, det här med att det skulle vara dyrt med dessa kapslar det kan jag nästan inte hålla med om längre. För det kostar med filter med för vanligt kaffe och det blir ofta att man brygger med än vad man behöver och då blir det slasken på det. Köpexempel: Köper du tex 200-pack, kommer du ner till 1,75kr koppen, det är billigt jämfört mot original runt 3-4 kr.

Bra tips

Pincett man kan ta med på flyget

Se så söt denna pincett som är godkänd att ta med på flyget i form av ett hjärta! Jag fann denna på skönhetsmässan och den kostade 99kr ordpris 199kr. Jag hoppas jag kommer använda den 🙂 …

Bra tips

Julkänsla på stan

Idag var jag iväg på en Pw med en vän och vi passade på att gå förbi NK. Vad fint det var! Vore roligt ha en miniatyr jul värld hemma någon gång, jag har sett att vissa lägger flera dagar på att bygga dom. Jag hade nog velat göra en modell som går förflytta så jag kan ha samma varje år och fortsätta bygga. Detta påminner om när jag var liten och byggde lego, det var på en helt annan nivå kan jag säga! Jag fann en fin lykta idag, lik en annan jag kikat så jag slog till från Favoritbutiken på Karlaplan:Familjen Fogelmark….. besök gärna den om du behöver julpynt och annat i inredningsväg. Jag tycker om butiker med handplockat sortiment med lågt till högt i pris! Perfekt butik för att handla presenter ifrån!