Hoppa till innehållet

En svensk livsstilsblogg sedan 2014

Missjennie Stockholm · Livsstil · Stil

Att unna sig på helgerna hör till

Missjennie 1 min läsning
Dela artikeln
Att unna sig på helgerna hör till

I helgen så mötte jag upp en vän och tog ett varv runt Djurgården i kylan och det var väldigt härligt och därefter så tog vi oss en runda i Fältan och avslutade med en fika. Årets semla helt nybakad och färsk! Ibland får man unna sig.

Jag har varit ganska så bra på det här med att unna mig och dragit ner på vardagsmotionen, så fort kylan kommer så vill jag krypa in i mitt skal och inte vara utomhus i onödan. Det har genererat i att jag tyvärr har lagt på mig några kilon. Vilket jag är ganska förvånad över då, besviken över. Jag kan tänka mig att jag inte är ensam att ha lagt på mig lite under desssa Stay home tider. Men idag så har bestämt mig att det är skärpning och att svångremmen dras åt och att det  endast bli att unna mig på helgerna och då i måttligt nivå.

Ett kilo motsvarar 7000 kalorier så jag skulle vilja motionera bort 3500 kcal per vecka!

Dela artikeln

Publicerat i

Läs vidare

Mer inom vardag
Vardag

Strosa runt en lördag på stan….

God fika på Haymarket I helgen var jag på stan med en vän och strosade ett par timmar. Så härligt att vakna upp i tid och inte ha några planer. Av en slump gick i vi i butiker som där jag såg saker jag behövt som en skärbräda, saxar osv så när vi var klara hade jag fått med mig hem det som jag behövt ha en längre tid. Skönt! På Hm home på Drottninggatan så träffade jag Mia Blanche som stod och tillverkade skålar, så himla mysiga skålar.Hon har en atelje på söder berättade hon. Jag blev sugen på att handla hem några skålar för att det kändes så unikt. Det är så mysigt att HM tar in mindre företag och stödjer det lokala.

Vardag

En tårta för min dag på kontoret

Idag blev jag väldigt förvånad när alla började sjunga för mig på kontoret 🙂 Jag hade berättat att jag skulle fylla år i helgen och idag blev jag firad. Så himla roligt!(jag jobbade inte på måndagen) . Det är roligt att arbeta ihop med andra människor som är trevliga och ambitiösa jag trivs bra med där! Jätte god tårta med mandel!

Okategoriserat

Söndagspromenad i kylan

Idag var jag ute och gick en sväng i kylan här på Östermalm, det var väldigt mycket människor ute och många stod för kö till Tösses bageri. Jag köpte en god kopp varmchoklad med grädde och gick och drack på den, så gott! Förut så brukade jag ofta arbeta på helgerna, men det har jag slutat med nästan helt men nu mer än att jag tycker om att blogga och göra småfix på mina sajter som är sådant som inte ger direkt betalning utan ger betalt på sikt och då kan det bli ganska så mycket passivt. Förresten så tycker jag att jag har blivit ganska så bra på Instagram (inte min egna) utan en företags instagram som jag tagit fram profilfärger till och mängder med idéer till dom som sköter kontot. Tyvärr är det så att många företag som sköter sociala medier saknar utbildning helt och har ingen förståelse för marknadsföring och kundresan. Bara för att du lyckas på din egna Instagram så betyder det absolut inte att du kan branding och bygga följare för ett företags Instagram.